OBILJEŽEN DAN RUŽIČASTIH MAJICA- NACIONALNI DAN BORBE PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA

Zadnje srijede u veljači  obilježava se Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, a kojeg je 2017. godine potvrdio i Hrvatski sabor.

Poznatiji kao Pink Shirt Day, Dan ružičastih majica je kao ideja nastao 2007. godine u Kanadi,  kada su dva učenika jedne škole odlučila na neobičan način pružiti podršku svom mlađem kolegi, koji je bio žrtva vršnjačkog nasilja jer je u školu svaki dan dolazio u ružičastoj majici. Naime, učenik tada devetog razreda ove škole, nosio je pink majicu u školu kao znak podrške svojoj majci koja se u to vrijeme liječila od teške bolesti.

Bio je to dovoljan povod skupini nasilnika u školi da ga svakodnevno zlostavljaju, nazivaju pogrdnim imenima, isključuju iz društva, i sl. Dva učenika su došla na ideju i kupili su 50 ružičastih majica, podijelili ih školskim kolegama i narednih dana je sve veći broj učenika dolazio u školu u majicama te iste boje. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice koja se diljem svijeta obilježava posljednje srijede u veljači.

Svjesni činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima, naročito u školama, i mi smo i o okviru škole u srijedu 28.veljače 2018.godine na prikladan način obilježili ovaj dan i pružili podršku žrtvama nasilja. Naime, stručna služba naše škole, u suradnji s učenicima starijih razreda je u školskoj knjižnici održala prezentaciju  i radionice za učenike prvih razreda  na  temu nasilja.

Učenici su upoznati s vrstama nasilja, kako se obraniti ako postanu žrtve nasilje te na koji način oni mogu pomoći žrtvama. Naglašeno je kako je pomoć i podrška potrebna i zlostavljaču, a ne samo žrtvi. Upozoreni su na važnost poštivanja pravila ponašanja tijekom svakodnevne komunikacije i ophođenja jednih prema drugima i to u kući, školi, ali i tijekom korištenja raznih društvenih mreža koje su postale vrlo važan izvor komunikacije među mladima, a samim time i mjesto njihovih međusobnih sukoba. Također, učenici su sudjelovali u izrađivanju edukativnih plakata, radili na tekstovima koji promiču toleranciju i poštivanje različitosti , te sudjelovali u radionicama i raspravama u svrhu sprječavanja nasilja među djecom.

Djeca su naše blago, a ujedno i najvitalniji dio društva, stoga se ovim programom nastojala podići svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima, s mogućim teškim posljedicama u kratkoročnoj i   dugoročnoj perspektivi razvoja djece.

objavio: Vedran Laća   datum: 5. 3. 2018.