Natjecanje u Crikvenici

Učenik Mario Kožul i njegov mentor Ante Duilo, profesor u Srednjoj strukovnoj školi kralja Zvonimira u Kninu, su na Državnoj smotri radova iz elektrotehnike i računalstva dobili SREBRNU DIPLOMU, na natjecanju održanom u Crikvenici, 05-06. svibnja 2011, za rad Mini hidroelektrana – struja s potoka. Tekst je u privitku, a slike u našoj galeriji. Čestitamo i ponosimo se!

Autor: Mario Kožul

Mentor: Ante Duilo

Mini hidroelektrana, zajedno sa pripadajućim akumulatorom i pretvaračem predstavlja nezavisni izvor električne energije koji se može instalirati (postaviti) na mjestima gdje postoji potočić ili tekuća rječica, koja služi za pokretanje osovine generatora. Instalirana snaga je oko 250 W i dovoljna je za manju izletničku kuću. Moguća je i kombinacija sa solarnim kolektorom.

Mini hidroelektrana se montira na mjestu gdje postoji zadovoljavajući protok potoka ili riječice, koja pokreće plastični zamašnjak, povezan sa rotorom  generatora na koji su montirani permanentni magneti. Inducirani napon u statorskom namotu generatora se pomoću transformatora  i mosnog spoja dioda pretvara u istosmjerni napon.kojim se puni akumulator. Pomoću pretvarača se istosmjerni napon pretvara u izmjenični (230 V). Kao generator je iskorišten elektromotor perilice rublja, na čijem se rotoru montiraju permanentni (neodimijski) magneti. Plastični zamašnajak, kojeg pokreće voda, je odgovarajućim prijenosom spojen na rotor generatora i zajedno se okreću.

Tehničke karakteristike:

Nazivni izlazni napon pretvarača: 230V AC;

Nazivni napon akumulatora: 12V DC;

Radni napon: 12V DC / 230V AC;

Snaga: oko 250 W;

Dimenzije: širina 60 cm, dužina 50 cm;

Težina: oko 80 kg.

objavio: Vedran Laća   datum: 12. 5. 2011.