TEHNIČARI ZA VOZILA I VOZNA SREDSTVA

TEHNIČARI ZA VOZILA I VOZNA SREDSTVA– ovaj put Vam donosimo prilog o strojarima. U galeriji je dosta slika iz njihovog obrazovanja (galerije strojari 1 i 2), a u prilogu opis školovanja. Pogledajte!

Obrazovanje tehničara u području strojarstva, osim zajedničkih ciljeva srednjeg obrazovanja, ima za cilj:

• obrazovanje kadrova za obavljanje poslova u projektiranju, pripremi i vođenju proizvodnje te održavanju uređaja, strojeva i cijelih pogona u pojedinim područjima strojarstva, strojarske energetike i mehanike.
  • Stjecanje dobrog općeg obrazovanja koje će omogućiti nastavak obrazovanja u područjima tehničke znanstvene oblasti, prije svega u strojarstvu.

Ostvarivanje ciljeva i uvažavanje stvarne organizacije rada je moguće s tri vrste obrazovnih programa: opći tehničar, tehničar širokog strukovnog profila i tehničar užeg strukovnog profila.

Tehničar za vozila i vozna sredstva spada u program tehničara širokog strukovnog profila. Program je koncipiran da učenicima omogući znantno veći stupanj tehnološke osposobljenosti. Općeobrazovni predmeti, prije svega prirodoslovno-matematičke usmjerenosti su koncipirani da učeniku omoguće nastavak školovanja. Dodatnim programom je moguće stjecanje proširenog teorijskog znanja koje omogućava polaganje strukovne mature i prijelaz na srodne fakultete.

Nastavni plan i program obuhvaća opće  (zajednički dio) i posebne sadržaje (izborni dio – općestrukovni i užestrukovni predmeti).

Opći sadržaji imaju zadatak:

- Ostvarivanje ciljeva od općeg zajedničkog interesa (stvaranje potrebne razine mogućnosti komuniciranja, razumijevanje i podizanje kulture življenja, za život i praksu nužno poznavanje društvenih i gospodarskih prilika, briga za tjelesni razvoj i zdravlje učenika);

- Stjecanje temeljitog obrazovanja iz prirodoznanstvenog i matematičkog područja radi stvaranja potrebnog predznanja za razumijevanje i svladavanje posebnih sadržaja (strukovni predmeti) te stjecanje prijeko potrebne podloge za nastavak obrazovanja u područjima tehničke znanosti.

Posebni sadržaji (izborni dio – strukovni predmeti) su dimenzionirani u mjeri koju zahtijevaju poslovi obrazovnog programa – profila tehničara, a učenicima omogućavaju stjecanje sustavnih znanja o materijalima, sklopovima, strojevima, uređajima, razvoju i pripremi proizvodnje, organizaciji rada, zaštiti na radu i okolinskoj zaštiti.

Zajednički strukovni sadržaji omogućavaju uvođenje u područje struke i stvaranje nužnih predznanja za savladavanje užestrukovnih sadržaja. Užestrukovni sadržaji svakog predmeta omogućavaju stjecanje prijeko potrebnih stručno-teorijskih i praktičnih znanja za rad u pojedinim područjima struke.

Školski programi za profile tehničara daju aplikativna znanja znanstvenih disciplina, tehnološki usmjerena znanja i praktično-produkcijska znanja, međusobno povezana.

Praktični dio strukovnih sadržaja (radioničke vježbe i praktikum) ima za zadatak stjecanje osnovnih vještina u radu s materijalima,alatima, komponentama, instrumentima, strojevima i uređajima. Dio posebnih sadržaja čini strukovna praksa čiji je osnovni zadatak postupno uvođenje učenika u poslove tehničara u realnim uvjetima rada.

Mimo obaveznog dijela programa, zajednički i izborni dio učenici mogu odabrati sadržaje koje će učiti prema svojim sklonostima, darovitosti i životnim interesima – izborni dio.

Učenicima se mogu ponuditi predmeti izvan školskog programa kao fakultativni dio.

Tehničar za vozila i vozna sredstva treba ostvariri slijedeća znanja i uvjete iz područja organizacije, pripreme, tehnologije izrade i tehnologije uslužnih radova:

-znanja i sposobnosti organiziranja, pripreme proizvodnje, sastavljanje dijelova, sklopova i oprema na vozilima i voznim sredstvima (cestovna i trčna vozila i vozna sredstva),

-izvođenje održavanja i remonta vozila i voznih srestava,

-ispitivanje u proizvodnji i probnoj vožnji elemenata, sklopova i samih vozila i voznih sredstava,

umijeće primjene mjernih alata za ispitivanje dužinskih i energetskih veličina (dimenzije, površine, potrošnja goriva i maziva, tlakovi, temperature, zakretni momenti snage i sl.,

poznavanje i korištenje tehničko tehnološke dokumentacije i primjena informatičkih korisničkih programa.

Zajednički dio

Hrvatski jezik – 3 sata tjedno, sve četiri godine,

Strani jezik – 2 sata tjedno sve četriri godine,

Povijest – 2 sata tjedno prve dvije godine,

Etika ili Vjeronauk – 1 sat tjedno sve četiti godine,

Zemljopis – dva sata tjedno na prvoj i jedan sat tjedno na drugoj godini,

Politika i gospodarstvo – 2 sata tjedno na četvrtoj godini,

Tjelesna i zdravstvena kultura – 2 sata tjedno sve četiri godina,

Matematika – 3 sata tjedno, sve četiri godine,

Fizika – 2 sata tjedno prve dvije godine

Kemija – 2 sata tjedno na prvoj godini

Biologija – 1 sat tjedno na prvoj godini,

Računarstvo – 2 sata tjedno na prve dvije godine,

Tehničko crtanje i nacrtna geometrija – 2 sata tjedno na prve dvije godine.

Posebni stručni dio:

Tehnička mehanika – 2 sata tjedno na prve tri godine,

Tehnički materijali – 2 sata tjedno na prvoj i 1 sat tjedno na drugoj godini,

Elementi strojeva – 3 sata tjedno na drugoj godini,

Termodinamika – 2 sata tjedno na drugoj godini,

Hidraulika i pneumatika – 3 sata tjedno na trećoj godini,

Elektrotehnika – 3 sata tjedno na trećoj godini,

Regulacija i upravljanje – 2 sata tjedno na četvrtoj godini,

Kočnica na vozilima – 3 sata tjedno na četvrtoj godini,

Vozila i vozna sredstva – 4 sata tjedno na četvrtoj godini,

Prijenosnici snage – 4 sata tjedno na trećoj godini,

Motori SUI – 3 sata tjedno na trećoj godini,

Održavanje vozila – 3 sata tjedno na četvrtoj godini,

Obrada materijala – 2 sata tjedno na prvoj godini,

Radioničke vježbe i praktikum – 2 sata na prvoj, 4 na drugoj i po 6 sati tjedno na trećoj i četvrtoj godini

Stručna praksa nosi po 80 sati na drugoj i trćoj te 40 sati godišnje na četvrtoj godini.

objavio: Vedran Laća   datum: 27. 3. 2011.