Elektroinstalater

Elektroinstalater – u ovom prilogu Vam donosimo prilog o Elektroinstalaterima. U galeriji je par slika iz njihovog kabineta, a u prilogu opis školovanja. Pogledajte!

Odgojno obrazovni program se sastoji od opeobrazovnog te stručno-teorijskog i praktičnog dijela (program naukovanja).

Osnovna obilježja obrazovnog programa:

Cilj je stjecanje znanja, vještina i navika koje će omogućiti učeniku da nakon završetka obrazovanja, uz minimalno vrijeme uvođenja u rad, samostalno obavlja poslove i radne zadatke u zanimanju elektroinstalater.

Zadaci:

Za ostvarenje tog cilja je potrebno ostvariti slijedeće opće zadatke obrazovanja: steći osnove profesionalnog obrazovanja, steći uvide u odnose u svojoj profesiji i sposobnost  uspostavljanja komunikacija sa suradnicima i društvom u cjelini, spoznati vlastite mogućnosti i dosege, spoznati radne, zakonske, ekonomske, političke i socijalne odnose i biti sposoban uskladiti svoje zahtjeve  sa zahtjevima okoline.

Slijede zadaci koji proizilaze iz opisa poslova i radnih zadataka:

- upoznati opasnosti na radu, propise o radu na siguran način, mjere i postupke za rad na siguran način i njihovu primjenu;

- upoznati moguće izvore zagađenja i usvojiti postupke za zaštitu čovjekove okoline;

- racionalno upotrebljavati materijal i energiju;

- znati čitati i primijeniti tehničke podatke o materijalima, komponentama, alatima, strojevima i uređajima;

- znati čitati i primijeniti projektnu dokumentaciju i izraditi osnovne tehničke i radne dokumente;

- planirati postupke i tijek rada, uporabu alata, materijala i komponenata;

- primijeniti postupke obrade materijala ručnim i mehaniziranim alatima;

- mjeriti električne veličine;

- postaviti, ispitati i staviti u pogon te održavati niskonaponske instalacije i postrojenja za raspodjelu električne energije;

- postaviti, ispitati i staviti u pogon te održavati antenske i komunikacijske instalacije;

- postaviti ispitati i staviti u pogon te održavati uzemljenja, gromobrane i postrojenja za izjednačavanje potencijala;

- postaviti, ispitati i staviti u pogon te održavati instalacije procesne tehnike i proizvodnih pogona;

- postaviti, ispitati i staviti u pogon električne strojeve i uređaje;

- postaviti, ispitati i staviti u pogon te održavati rasvjetne uređaje;

- postaviti, ispitati i staviti u pogon te održavati rezervne izvore električne energije;

- postaviti, ispitati i staviti u pogon te održavati kompenzacijske postrojenja;

- poznavati načela električnog mjerenja neelektričnih veličina i automatske regulacije i upravljanja;

- osposobiti se za samostalnu uporabu literature i usavršavanje u struci  i zanimanju;

kulturno i uljudno komunicirati sa strankama.

Predviđeno je obrazovanje u trajanju od tri godine, koje se, uvažavajući sposobnosti, mogućnosti i zalaganje može skratiti ili produljiti.

Uvjeti za upis su: zavšena osnovna škola te posebni uvjet – raspoznavanje boja. Budući da se poslovi obavljaju u pretežno zatvorenim prostorima, stojeći, zahtijeva se dobro opće zdravstveno stanje.

Nastavni plan:

Općeobrazovni dio:

Hrvatski jezik -  tri sata tjedno sve tri godine

Strani jezik – dva sata tjedno sve tri godine

Povijest – dva sata tjedno na prvoj godini,

Vjeronauk / Etika: jedan sat tjedno na sve tri godine

Tjelesna i zdravstvena kultura – 1 sat tjedno na sve tri godine

Politika i gospodarstvo – dva sata tjedno na drugoj godini.

Stručno – teorijski dio:

Osnove računalstva – jedan sat tjedno na prvoj godini,

Tehničko crtanje i dokumentiranje – jedan sat tjedno na prvoj godini,

Matematika u struci – dva sata tjedno na prvoj godini,

Elektrotehnika - tri sata tjedno na prvoj i dva sata tjedno na drugoj godini,

Električni strojevi i uređaji – dva sata tjedno na drugoj godini,

Električne instalacije – dva sata tjedno nadrugoj itri sata tjedno na trećoj godini,

Električne mreže i postrojenja – dva sata tjedno na trećoj godini,

Elektronika i upravljanje – dva sata tjedno na trećoj godini,

Izborni dio – jedan sat tjdeno na prvoj, dva sata tjedno na drugoj i tri sata tjedno na trećoj godini.

Praktični dio:

Osnove raćunalstva – 35 sati godišnje na prvoj godini

Tehničko crtanje i dokumentiranje – 18 sati godišnje na prvoj godini

Elektrotehnika – 35 sati godišnje na prvoj i drugoj godini

Električni strojevi i uređaji -  35 sati godišnje na prvoj godini

Električne instalacije – 18 sati godišnje na drugoj  i 16 na trećoj godini

Elektronika i upravljanje– 32 sata godišnje na trećoj godini

Izborni dio - 32 sata godišnje na trećoj godini

Nastava u radnom procesu – 540 sati na prvoj, 630 na drugoj i 640 na trećoj godini.

Obvezni način provjeravanja znanja i umijeća:

Osnove računalstva – praktičan rad na računalu,

Tehničko crtanje i dokumentiranje – pisani,

Matematika u struci – usmeni i pisani,

Elektrotehnika – usmeni, pisani i praktičan rad u laboratoriju/praktikumu,

Električni strojevi i uređaji – usmeni, pisani i praktičan rad u laboratoriju/praktikumu,

Električne instalacije – usmeni, pisani i praktičan rad u laboratoriju/praktikumu,

Električne mreže i postrojenja – usmeni, pisani,

Elektronika i upravljanje – usmeni, pisani i praktičan rad u laboratoriju/praktikumu,

Izborni dio – usmeni, pisani i praktičan rad u laboratoriju/praktikumu

Praktična nastava - praktičan rad u radionici, pisani (tehničko – tehnološka dokumentacija)

Materijalni uvjeti za izvođenje programa su:

Učionica za računalstvo, učionica za elektrotehniku, laboratorij/praktikum za elektrotehniku i elektroniku, laboratorij/praktikum za električne strojeve, uređaje i instalacije te školska radionica, svi opremljeni prema ustanovljenim standardima.

objavio: Vedran Laća   datum: 6. 3. 2011.