Elektromehaničari

Ovaj put Vam donosimo prilog o Elektromehaničarima. U galeriji je par slika iz njihovog kabineta, a u prilogu opis školovanja. Pogledajte!

Potrebno je steći osnove obrazovanja na temelju kojeg je moguć daljnji osobni razvoj u struci, steći uvid o profesiji i uspostavu komunikacija sa suradnicima i društvom, spoznati vlastite mogućnosti i dosege, radne, zakonske, ekonomske, političke i socijalne odnose i biti sposoban uskladiti vlastite zahtjeve sa okolinom.

Potrebno je upoznati opasnosti i zaštitu na radu, izvore zagađenja i postupke očuvanja okoline, racionalno upotrebljavati materijale i energiju, znati pročitati i primijeniti tehničke podatke i dokumentaciju, planirati postupke i tijek rada, uporabu alata, materijala i komponenata, primijeniti postupke obrade materijala, izvršiti mjerenja. Također je potrebno naučiti osnovna znanja o električnim instalacijama te o priključivanju strojeva i uređaja i izraditi dijelove istih. Zadatak je naučiti električna mjerenja i znati ih primijeniti, ispitati i staviti u pogon niskonaponsku instalaciju i postrojenja, električne strojeve i uređaje. Iste je potrbno znati popraviti i održavati. Učimo automatsku regulaciju i upravljanje te elektromotorne programe. Osposobljavamo se za samostalnu upotrebu literature, usavršavanje u struci te kulturno i uljudno komuniciranje sa strankama.

Za postizanje cilja obrazovanja su planirane tri godine. Uvažavajući sposobnosti, mogućnosti i zalaganje učenika obrazovanje je moguće skratiti, ali i produžiti.

Uvjet za upis je završena osnovna škola, posebni uvjet je raspoznavanje boja, a budući da se poslovi odvijaju (pretežno) u zatvorenim prostrima zahtijeva se dobro opće zdravstveno stanje.

NASTAVNI PLAN

Općeobrazovni dio

Hrvatski jezik – 3 sata tjedno, sve tri godine

Strani jezik – 2 sata tjedno sve tri godine

Povijest – 2 sata tjedno na prvoj godini

Vjeronauk / Etika -  1 sat tjedno sve tri godine

Tjelesna i zdravstvena kultura – 1 sat tjedno – sve tri godine

Politika i gospodarstvo – 2 sata tjedno na drugoj godini

Stručno – teorijski dio

Osnove računalstva – 1 sat tjedno na prvoj godini

Tehničko crtanje i dokumentiranje -  1 sat tjedno na prvoj godini

Matematika u struci – 2 sata tjedno na prvoj godini

Elektrotehnika – 3 sata tjedno na prvoj i dva sata tjedno na drugoj godini

Električne instalacija – 2 sata tjedno na drugoj godini

Električni strojevi – 2 sata tjedno na drugoj godini

Električni strojevi – 2 sata tjedno na drugoj i trećoj godini

Elektronika i upravljanje – 2 sata tjedno na trćoj godini

Električni uređaji – 3 sata tjedno na trećoj godini

Svaka godina nosi i izborni dio nastave. Predmeti izbornog dijela mogu biti tjelesna i zdravstvena kultura, matematika i predmeti struke. U trećem je razredu obvezan najmanje jedan sat iz stručno – teorijskog dijela uz jedan sat pripadajućih vježbi.

objavio: Vedran Laća   datum: 2. 2. 2011.