GLOBE PROGRAM

Srednja strukovna škola Kralja Zvonimira Knin u listopadu 2016. godine pristupila je GLOBE programu. Voditeljica programa je naša profesorica geografije i talijanskog jezika Marijana Škunca-Vrkić.

GLOBE Program obuhvaća znanstveno-obrazovni program globalnog učenja i opažanja za dobrobit okoliša. zamisao o GLOBE Programu dolazi od američkog predsjednika Al Gore-a 1995. godine. Iste godine Hrvatska potpisuje sporazum o provođenju programa GLOBE.

Glavni nositelj programa postaje Univerzitetska korporacija za atmosferska istraživanja u suradnji s NASA-om. U Hrvatskoj nositelj programa postaje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i šprta u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.

Nakon 15 godina provedbe u Hrvatskoj je u Program GLOBE uključeno preko 100 škola pa smo po postotku uključenih škola među prvima u svijetu.  Veliki broj naših škola vrlo aktivno i kreativno ostvaruje programske zadaće, redovito obavljajući mjerenja i unoseći svoje rezultate u jedinstvenu svjetsku bazu podataka. Time je Hrvatska osvojila izniman ugled i simpatije u svjetskoj GLOBE mreži.

Program GLOBE predviđa redovita i kontinuirana učenička mjerenja i opažanja u neposrednom okolišu škole. Mjerenja i opažanja obavljaju se na području atmosfere, vode, tla i pokrova, a rezultati istraživanja se međusobno upotpunjuju i povezuju, čime se ostvaruje program cjelovitog praćenja stanja okoliša.  Prikupljeni se rezultati unose u zajedničku bazu podataka na GLOBE serveru, koja je otvorena i putem Interneta dostupna svim posjetiteljima na adresi :www.globe.gov

Tim znanstvenika, angažiranih za suradnju s programom GLOBE, izrazio je veliko zanimanje za učenička mjerenja i opažanja, očekujući da će pridonijeti boljem i potpunijem razumijevanju ekoloških odnosa i promjena u globalnom okolišu.

Sudjelujući u programu učenici na konkretnim primjerima primjenjuju školska teoretska znanja te iskustvenim učenjem stječu nove spoznaje o cjelovitosti okoliša, razvijajući pritom pozitivne stavove, ali i samosvijest temeljenu na svom aktivnom sudjelovanju.

U razradi metodologije GLOBE mjerenja i pratećih edukativnih materijala sudjelovali su renomirani stručnjaci. Rezultati redovito provođene višegodišnje evaluacije i anketiranja nastavnika iz cijelog svijeta potvrđuju da ostvarivanje programa GLOBE svakako pridonosi podizanju kvalitete i osuvremenjivanju nastave, posebice u području prirodoslovlja i geografije te u nizu drugih predmeta.

U popis svjetske mreže Globe škola uvršteni smo u listopadu 2016. godine, a prve podatke poslali smo 28. studenog 2016. godine.

Globe grupa trenutno broji deset članova.smiley

Uz mjerenja GLOBE grupa rado surađuje i sa ostalim školama kao i sa  školama Zadarske županije (OŠ Šime Budinića, OŠ Zadarski otoci, OŠ Valentin Klarin Preko i Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola) s kojima smo prisustvovali na ekološkom predavanju Moj Zadar bez azbesta u SC Višnjik.

objavio: Vedran Laća   datum: 19. 12. 2016.